פתיחת חשבון בנק ביוון

בשנים האחרונות רכישת דירה להשקעה ביוון תופסת תאוצה. על פי החוקים היווניים, כל אחד יכול לקנות שם נדל"ן, בין אם אזרח ובין אם לא. יוון יצאה מהמשבר וממשלת יוון עושה מאמצים רבים על מנת למשוך משקיעים זרים ולהצמיח את הכלכלה היוונית.

אחת השאלות הנפוצות ביותר לכל מי שרוכש דירה להשקעה ביוון – האם יש צורך בפתיחת חשבון בנק לפני רכישת דירה ביוון?

המאמר יענה לכם על השאלות הבאות:

 • מתי יש צורך לפתוח חשבון בנק ביוון?
 • האם אפשר לבצע עסקת רכישת דירה ללא חשבון בנק ביוון?
 • איזה מסמכים נדרשים לפתיחת חשבון הבנק ביוון?
 • האם יש חובת דיווח בישראל?
 • האם אפשר לקבל מימון מהבנק לצורך רכישת דירה ביוון?

ראשית חשוב לציין שכדי לבצע עסקת רכישת דירה אין צורך בפתיחת חשבון בנק ביוון. הרכישה יכולה להתבצע מחשבון הבנק שלכם בישראל או מכל חשבון אחר שיש לכם בחו"ל לחשבון הבנק של המוכר ביוון.

להלן מאמר שלנו שסוקר את כל הנושא של העברת כספים לחו"ל.

עם זאת, חשוב לציין כי ישנן עסקאות שלצורך השלמתם המוצלחת, כן יווצר צורך בפתיחת חשבון בנק ביוון. כאשר מדובר בהעברת כספים בינלאומית, למשל מישראל ליוון, בדרך כלל לוקח כמה ימים עד שהכסף עובר מחשבון הבנק שלכם בישראל לחשבון הבנק של המוכר. ישנן עסקאות מסוימות שבהן יכול המוכר לדרוש לקבל את הכסף ביום חתימת חוזה הרכישה, ובמצב כזה כן תצטרכו לפתוח חשבון בנק ביוון לפני החתימה על החוזה על מנת לא לפספס את העסקה.

החשיבות לפתיחת חשבון בנק ביוון יכולה אף לעלות בשלבים יותר מאוחרים: לאחר שרכשתם את הנכס ושיפצתם אותו, נכנס השוכר לנכס ואז עולה השאלה איך מקבלים את כספי השכירות? את כספי השכירות עדיף לקבל דרך חשבון הבנק ביוון, בגלל שהעמלות שהבנקים הישראלים גובים הינן מאוד גבוהות ודבר זה ישפיע על התשואה הסופית שלכם מהנכס.

במצבים אחרים, בעלות על חשבון בנק ביוון יכולה להיות אפילו קריטית למציאת שוכרים. כידוע יוון כבר הרבה שנים נותנת מקלט לפליטים מארצות שונות. אוכלוסיה זו מקבלת הטבות ומענקים לטובת השכרת דירה, אך לטובת מימוש זכויות אלו, הם מחויבים לבצע העברות כספים רשמית לחשבון הבנק של בעל הדירה. גם כאן, חשבון בנק יווני יכול להיות יתרון משמעותי לסגירת חוזה שכירות מול שוכרים.

היתרון העיקרי בפתיחת חשבון בנק ביוון הוא חיסכון בעמלות הבנק ובעתיד אפשרות לקבל כסף עבור השכרת הדירה ישירות לחשבונכם. למי שקונה יותר מדירה אחת מומלץ מאוד לפתוח חשבון בנק ביוון.

תהליך של פתיחת חשבון בנק ביוון כרוך בנוכחות פיזית (ישנה אפשרות לפתוח גם מרחוק, אבל זה הופך את התהליך למורכב ויקר יותר). לפני שאתם מתכננים לטוס חשוב להכין רשימת מסמכים שהבנק עשוי לדרוש מכם, לקבוע תור לבנק מראש, ובנוסף לדאוג שיהיה בידכם מספר מס יווני.

הדרישות של הבנקים למסמכים שתצטרכו להציג לשם פתיחת החשבון כל הזמן משתנות. ייתכן שתתבקשו לספק את המסמכים הבאים: תלוש שכר עדכני, דו"ח מס שנתי אחרון, תעודת לידה, צילום דרכון או תעודת זהות עם ספח וכו'. חשוב לציין כי חלק מהבנקים יבקשו מכם לספק את המסמכים עם תרגום רשמי ליוונית או לאנגלית עם חותמת אפוסטיל. הדרישות עשויות להשתנות מבנק לבנק. בנקים מסוימים עשויים גם לבקש "מכתב המלצה" מהבנק המקומי שלכם. מכתב זה צריך לכלול פרטים שונים, כמו למשל: פירוט יתרה נוכחית בחשבון ופעולות שוטפות בחשבון עובר ושב בחודשים האחרונים.

להלן רשימת המסמכים הכללית שתדרשו להציג על מנת לפתוח חשבון בנק ביוון:

 • תמצית רישום ממשרד הפנים. ניתן להגיש בקשה להוצאת תמצית רישום באתר של משרד הפנים כאן.
 • לשכירים טופס 106/ לעצמאים הצהרת מס או דו"ח רווח והפסד.
 • מכתב אישור מקצוע או אישור עוסק מורשה- ניתן לבקש את המכתב מרואה חשבון.
 • חשבון טלפון סלולארי של החודש האחרון- בחשבון צריך להופיע השם שלכם ומספר טלפון. חשבון הטלפון נדרש על מנת לאמת את החשבון שלכם דרך הודעות וגם על מנת לנהל את החשבון מרחוק באופן שוטף.
 • פתיחת מספר מס ביוון.
 • אישור ניהול החשבון שלכם בישראל.
 • דרכון זר.
 • בנקים מסוימים דורשים גם שיהיה לכם מספר טלפון יווני.

את כל המסמכים צריך לתרגם לאנגלית או ליוונית (תלוי בבנק) ולשים חותמת אפוסטיל.

בשנים האחרונות הבנקים ביוון התחילו להקשות על פתיחת חשבונות לתושבים זרים ולכן עדיף להכין את כל המסמכים הנחוצים, בצורה הדרושה ומראש. יש בנקים שדורשים להציג חוזה רכישת נכס כמה חודשים לאחר פתיחת חשבון בנק.

חשוב לציין כי אם יש לכם חשבון בנק באחד מהמדינות האיחוד אין צורך בפתיחת חשבון בנק נוסף ביוון.

נכון להיום רוב הבנקים דורשים לחדש את המסמכים מדי שנה.

שירות הליווי שלנו כולל ייעוץ בפתיחת חשבון בנק ופעולות בנקאיות נוספות.

כאן אתם יכולים לקרוא את המדריך המלא שלנו לרכישת דירה ביוון.

מה קורה בישראל? האם יש חובת דיווח?

במדינות רבות באיחוד האירופי, מי שאינו תושב המדינה יכול לפתוח חשבון בנק ללא מגבלות מיוחדות. בישראל, אין מגבלה חוקית לפתיחת חשבון בנק בחו"ל. בעיקרון, כל מי שיש לו חשבון בנק בחו"ל חייב להגיש דוח שנתי, אלא אם הוא פטור מלעשות זאת בהתאם לדיני המס. בעניין זה, תקנות מס הכנסה קובעות פטור מהגשת דוח שנתי למי שמחזיק נכסי נדל"ן וחשבונות בנק בחו"ל ששווים עד 1,870,000 ₪ (הסכום מתעדכן מעת לעת)- לתקנות 3(א)(6) ו-3(א)(7) לתקנות מס הכנסה (פטור מהגשת דין וחשבון), התשמ"ח-1988.

בכל מקרה לאחר שאתם רוכשים נכס ופותחים חשבון בנק בחו"ל מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס.

מס קורה עם מימון ביוון?

בעקרון מדיניות הבנקים ביוון היא לא לתת מימון לתושבים זרים אלה אם יש להם הכנסה שוטפת ביוון או במדינה אחרת של האיחוד. לדוגמא אם אתם קונים מספר דירות, פותחים חשבון בנק והשכר דירה נכנס באופן שוטף לחשבון הבנק שלכם ביוון אז הבנקים יכולים לשקול את אפשרות של מתן מימון. יחד עם זאת עדיין תצטרכו להציג לבנקים ביוון את מקורות ההכנסה שלכם מעבודה שוטפת, כמו כן הצהרות מס שונות ועוד.

חשבון לציין כי המדיניות של בנק לגבי מתן מימון משתנה מעת לעת.

כתב ויתור

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ואין לו תוקף של חוות-דעת מחייבת. יש להיוועץ באופן פרטני עם עו"ד, רואה חשבון וכל גורם מקצועי אחר לפני עריכת כל עסקה, ואין האמור לעיל מתיימר להוות ייעוץ משפטי. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

השקעה במדינות זרות דורשת ידע והתמצאות בחוקים המקומיים, לכן אנו ממליצים למשקיעים להיעזר בליווי מקצועי

מעוניינים להשקיע בנדל"ן בחו"ל?

השאירו פרטים לשיחת ייעוץ ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את הכתבה? ספרו עליה לחברים :)

שתף בפייסבוק
שתף ב LinkedIn
שלח במייל
שתף ב WhatsApp

רוצים לקבל כתבות מעניינות ישירות למייל?

מעת לעת אנחנו מפרסמים כאן כתבות מקוריות בנושא השקעות, נדל"ן וחופש כלכלי.

רוצים שנעדכן אתכם כשיוצאת כתבה חדשה? הירשמו לניוזלטר שלנו! 

אהבתם את הכתבה?

הנה עוד כמה שאולי יעניינו אתכם